DOĞAL KÖY SÜTÜ

Dünyaya geldiğimiz ilk andan itibaren hayatta kalmamız için gerekli havadan sonra en temel maddedir süt. İçerdiği A ve B2 vitaminleri, demir bakır ve kalsiyum gibi tuzlar ve hayvansal protein ile gelişimimizin baş rol oyuncusudur. İçerdiği kalsiyum ile kemiklerin gelişimine büyük destek olur. Menopoz dönemindeki kadınlarda sıklıkla görülen kemik erimesi osteoporoz- süt takviyesi ile yavaşlatılabilir. Hatta erken yaşlarda düzenli içilen süt ile hiç başlamaması sağlanabilir. Süt tüketimi vücuttaki kansere neden olan bazı bakterilerin çoğalmasını da engeller. Günde içilecek 2 bardak süt ile prostat, barsak, rahim ve mesane kanserlerinden doğal yollarla korunabilirsiniz. Bakterileri dengede tutan süt mide rahatsızlıklarını önleyip, sindirim sistemini düzene sokar. Bazı ishal çeşitlerinin tedavi edilmesinde de faydalıdır.      

-Günde 2 bardak süt içerek vücuda gerekli kalsiyumun % 75ini,    Fosforun % 60ının, İyotun %25ini, B1 VE B2 vitamini ihtiyacının ise % 75ini karşılar.
-Kalsiyum, Protein,A,B,D,E vitaminleri bakımından süt ve süt ürünleri önemli bir yer tutar. Kalsiyum çocuklarda kemiklerin ve dişlerin oluşmasında önemli bir faktördür.
-A  vitamini göz ve diş sağlığı, E vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesi,       B vitamini sinir ve sindirim sisteminin düzenlenmesinde yardımcı olur.

SÜTÜN EN TEMEL FAYDALARINI ŞÖYLE SIRALAYABİLİRİZ

-Bağışıklık sistemini güçlendirir.
-Kemikleri sertleştirir.
-Dişleri korur ve çürümesini önler.
-Büyümeye destek verir.
-Saç ve tırnak oluşumunda rol alır.
-Hücreleri onarır.
-Kilo kontrolünü kolaylaştırır.

İnek Sütünün ortalama bileşimi ise şöyledir.

Su——% 87,5                                                      Yağ—-% 3,7

Protein—-% 3,4                                                   Kuru Madde—-12,5

Minarel Maddeler—–% 0,70