BEYAZ PEYNİR

Günümüzde süt ve süt ürünlerinin tüketimi insan yaşamında önemli bir yere sahiptir. Kemik erimesi (osteoporoz)  kadınlarda daha sık rastlanılan bir hastalık olmasından dolayı özellikle kadınların yeteri miktarda süt ürünlerini tüketmesi gerekir. Ayrıca hamilelik döneminde bebeğin gelişimi için de oldukça önemlidir. En çok süt ürünlerinde bulunan kalsiyum bebeğin, 8. haftasından itibaren oluşmaya başlayan kemik ve dişlerinin gelişimi için gerekli bir mineraldir.

Süt ürünleri arasında besin değeri en yüksek olanı ise peynirdir. Protein, mineraller ve vitaminler bakımından oldukça zengin bir kaynaktır. A, B ve E vitaminleri kalsiyum ve fosfor içerir. Ayrıca kolesterol oranı en düşük gıdalardan biridir. Peynirde laktoz yoktur ya da yok denecek kadar az miktarda bulunur. Bu yüzden peynir sütü sindirmekte zorlanan kişiler için alternatif bir gıdadır.

Sütün hayvandan hayvana ve mevsime göre değiştiği gibi peynirin de kalitesi buna bağlı olarak değişir. Tükettiğiniz peynirin ne sütünden ve ne şekilde elde edildiği önemlidir. Bu yüzden market peynirleri yerine doğal olarak köylerde üretilen peynirleri tüketmeniz sağlığınız için daha yararlıdır. Market peynirlerine uzun süre bozulmaması için katkı maddeleri eklenmektedir. Ayrıca aldığınız peynirin keçi peyniri mi, koyun peyniri mi, inek peyniri mi ya da bunların karışımı mı bilemezsiniz.

Tam Yağlı Doğal Köy Peyniri

Ayrıca peynirin belirli bir bekleme süresi vardır. Bu süreyi tamamlamayan peynir tüketimi Burucella hastalığına neden olur. Ve olgunlaşmış/yıllanmış peynirler hassas kişilerde migrene neden olabilir. Bu sebeplerden dolayı biz sizlere doğal ortamlarda, doğal olarak beslenen hayvanlarımızdan elde ettiğimiz doğal besinlerimizi tavsiye ediyoruz. Fakat şehir merkezlerinde ve büyük şehirlerde doğal gıdalara ulaşmak oldukça zordur ve köy peyniri Anadolu’nun geleneklerinden gelen köylerde üretilen ve marketlerde zor bulunan bir peynir çeşididir. Ama biz kendi yetiştirdiğimiz hayvanların sütünden elde ettiğimiz doğal besinlere sizlerin en kolay şekilde ulaşabilmeniz için çabalıyoruz. Peynirlerimiz doğal olduğu gibi büyük bir titizlikle üretilir ve taze olması ona ayrı bir lezzet verir.

Deneyin ve o lezzetin farkına varın.